See juopa on Wiktionary
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "dlm",
"2": "noun",
"g": "f"
},
"expansion": "juopa f",
"name": "head"
}
],
"lang": "Dalmatian",
"lang_code": "dlm",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "iuopa"
}
],
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Dalmatian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"alternative spelling of iuopa"
],
"id": "en-juopa-dlm-noun-s8liafSv",
"links": [
[
"iuopa",
"iuopa#Dalmatian"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative",
"feminine"
]
}
],
"word": "juopa"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "juoda",
"3": "pa",
"alt1": "juo",
"id2": "participial"
},
"expansion": "juo + -pa",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "juo + -pa",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "p-v gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10*E/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "juopa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juovat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juovat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juovan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juopain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "juopaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juovista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "juovalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juovilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juovalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juoviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juovatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "p-v gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10*E/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "juopani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juopani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juopaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "juopaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juovistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "juovallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoviltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juovalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juovilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juovikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juovattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "juopasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juopasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juopaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "juopaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juovistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "juovallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoviltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juovallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juovillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juoviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juovattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "juopamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juopamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juopaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "juopaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juovistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "juovallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoviltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juovallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juovillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juoviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juovattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "juopanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juopanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juopainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "juopaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juovistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "juovallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoviltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juovallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juovillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juoviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juovattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "juopansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juopansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juopainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "juopaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juopiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juovastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juovistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juovistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "juovallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juovaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoviltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juoviltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juovalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juovallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juovilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juovillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juopinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juovaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juovikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juoviksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juovattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "juopa",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "juopa",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "juo",
"2": "p",
"3": "v",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish koira-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -pa (participial)",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"gulf, gap"
],
"id": "en-juopa-fi-noun-6vMAsM8n",
"links": [
[
"gulf",
"gulf"
],
[
"gap",
"gap"
]
],
"raw_glosses": [
"(figuratively) gulf, gap"
],
"related": [
{
"word": "juova"
}
],
"tags": [
"figuratively"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈjuo̯pɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈjuo̞̯pɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-uopɑ"
}
],
"word": "juopa"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "dlm",
"2": "noun",
"g": "f"
},
"expansion": "juopa f",
"name": "head"
}
],
"lang": "Dalmatian",
"lang_code": "dlm",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "iuopa"
}
],
"categories": [
"Dalmatian entries with incorrect language header",
"Dalmatian feminine nouns",
"Dalmatian lemmas",
"Dalmatian nouns",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"alternative spelling of iuopa"
],
"links": [
[
"iuopa",
"iuopa#Dalmatian"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative",
"feminine"
]
}
],
"word": "juopa"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "juoda",
"3": "pa",
"alt1": "juo",
"id2": "participial"
},
"expansion": "juo + -pa",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "juo + -pa",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "p-v gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10*E/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "juopa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juovat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juovat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juovan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juopain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "juopaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juovista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "juovalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juovilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juovalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juoviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juovatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "p-v gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10*E/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "juopani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juopani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juopaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "juopaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juovistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "juovallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoviltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juovalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juovilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juovikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juovattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "juopasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juopasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juopaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "juopaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juovistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "juovallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoviltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juovallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juovillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juoviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juovattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "juopamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juopamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juopaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "juopaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juovistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "juovallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoviltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juovallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juovillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juoviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juovattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "juopanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juopanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juopainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "juopaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juovistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "juovallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoviltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juovallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juovillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juoviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juovattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "juopansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juopansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juopainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "juopaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juopiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juovastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juovistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juovistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "juovallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juovaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juoviltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juoviltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juovalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juovallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juovilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juovillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juopinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juopinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juovaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juovikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juoviksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juovattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juovittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juovittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "juopineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "juopinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "juopa",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "juopa",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "juo",
"2": "p",
"3": "v",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"related": [
{
"word": "juova"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish koira-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -pa (participial)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/uopɑ",
"Rhymes:Finnish/uopɑ/2 syllables"
],
"glosses": [
"gulf, gap"
],
"links": [
[
"gulf",
"gulf"
],
[
"gap",
"gap"
]
],
"raw_glosses": [
"(figuratively) gulf, gap"
],
"tags": [
"figuratively"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈjuo̯pɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈjuo̞̯pɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-uopɑ"
}
],
"word": "juopa"
}
Download raw JSONL data for juopa meaning in All languages combined (20.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.